Præsentationer på Langkær gymnasium

2. november 2011, Brian Ovesen

Fredag i sidste uge sluttede vi vores projektarbejde af med præsentationer på Langkær gymnasium, hvor nogle af vores grupper præsenterede deres projekter, og vi hørte nogle af 2.G grupperne fremlægge. 

Bagefter var vi en tur i Bazar Vest, hvor alle fik udleveret madpenge og man kunne besøge de forskellige butikker.

Dagen blev sluttet af med besøg i Gellerup kirke, hvor Mette Sig fortalte om kirken og Hanne fortalte om at bo midt i Gellerup igennem mere end 20 år, og udfordringerne/gevinsterne ved dette.

Magnus Skriver således om dagen:

Efter 4 lange dage med dybdegående undersøgelser omkring varierende emner inden for bæredygtighed og vækst under titlen "Hvad skal Danmark leve af?" kom det store showoff, hvor vi sammen med 2.g klasser på Langkær skulle fremlægge det vi var kommet frem til i løbet af ugen. Mange af os blev overrasket over, at deres niveau ikke var så fjernt som man tidligere havde antaget, og i fremlæggelsernes efterfølgende diskussioner  føltes det næsten som om, at vi var på et jævnt plan. Efter god inspiration og andre vinkler på, hvad Danmark bør leve af, tog vi videre på Bazar Vest for at få god frokost, mest populært i form af shawarma. Efter en lille time gik vi videre igennem Gjellerup ned til Gjellerup Kirke, hvor vi fik et mindre foredrag om området og efterfølgende fik svar på nogle tanker vi havde gjort os om det. Til at slutte af med, fik vi et foredrag om kirken, og efterfølgende gik få elever direkte hjem fra kirken, andre blev hentet, men størstedelen kørte med busser hjem til skolen hvor vi enten blev hentet af forældre eller blev på skolen.

 



Klik på billedet for at starte diasshow